Jak nauczyć się pływać w 15 minut

Nie twierdzę tego dosłownie, że w ciągu 15 minut można nauczyć się pływać, można natomiast po 15 minutach nauki przepłynąć dystans około 15 m na głębokim miejscu, gdzie uczeń nie dosięga gruntu.

Każdy człowiek przeciętnie zdolny może to osiągnąć. Nauczyć się pływać nie jest trudno, trzeba tylko zrozumieć szereg ćwiczeń, które w sumie dadzą możność swobodnego poruszania się w wodzie.

Dla łatwiejszego zrozumienia, dzielę całość nauki pływania na trzy części:

I część —dla osób przeciętnie zdolnych.

II część — dla mało zdolnych, które zawsze mówią: „ja się nigdy nie nauczę pływać, ja nie włożę głowy do wody, bo brak mi tchu, bo mnie woda dusi“.

III część — nauka stylu, której nie omawiam Najwięcej trudności sprawiają ci uczniowie, którzy wmawiają sobie, że nie są zdolni. Podczas mej 20-letniej pracy instruktorskiej nie spotkałem człowieka, któryby ,nie mógł się nauczyć pływać, a nauczyłem pływać około 20 000 osób.

Kobiety uczą się łatwiej niż mężczyźni. Do pływania nie trzeba wcale siły. Koordynacja ruchów to cała tajemnica utrzymania się na wodzie.

Moim zdaniem najławiej idzie nauka pływania urzędnikom, siedzącym całe dni za biurkiem.

Dużo znaczy autosugestia. Powiedzieć sobie; ja będę pływał, to już połowa nauki pływania.

Najlepszy wiek do nauki pływania to 12 rok życia. Można uczyć dzieci już od lat trzech.

I lekcja.

Nauka strzałki. Wejść do wody na głębokość nie większą niż powyżej pasa, przejść parę kroków, obmyć wodą twarz, szyję, ramiona, zanurzyć głowę na czas około 10 sekund, ponownie zanurzyć głowę, a potem położyć się na wodzie — głowa pochylona ku dołowi, ramiona z lekka wyprostowane nad głową, dłonie na płask złączone, mięśnie całego ciała rozluźnione — to ćwiczenie nazywamy strzałką.

Wiele osób nauczywszy się strzałki nie umie powstać, przewraca się, nie może utrzymać równowagi. Chcąc powstać należy wolno opuścić nogi na dno, stojąc na dnie — prostując się — podnieść głowę do góry.

Nauka oddechu. Chcąc wykonać wydech w wodzie trzeba najpierw zrobić głęboki wdech, po czym wolno zanurzyć głowę do wody, wypuścić powietrze w wodzie, powtórzyć to parę razy licząc 2 sekundy wdech, 3 sekundy — wydech. Zwrócić uwagę, żeby mięśnie szyi były rozluźnione. Wydech w wodzie wykonujemy ustami i nosem, natomiast wdech tylko ustami.

Szybowanie strzałki. Stanąć przy ścianie basenu, ramiona położyć na wodzie. Odrywając nogi od dna w momencie tracenia równowagi odepchnąć się jedną nogą, względnie dwiema. Czas szybowania nie powinien przekroczyć 5 sekund, po czym powstać. Powtórzyć to samo odpychając się od dna basenu. Podczas szybowania można wykonać wydech w wodzie. Leżąc w wodzie bezwładnie, mięśnie należy rozluźnić.

Ruchy nóg. I ćwiczenie: usiąść na krawędzi basenu, nogi zanurzyć głęboko w wodzie poruszając w przód i w tył, wykonywać ruchy bez przerwy.

II ćwiczenie: ramiona ugiąć w łokciu, oprzeć o brzeg basenu lub na płytkim miejscu na dnie, poruszając na przemian w górę i w dół, naciskając nimi wodę. Jednocześnie ruchy wykonujemy całą nogą, lekko uginając ją w kolanie.

Strzałka i ruchy nóg. Szybując strzałką dołączy; ruchy nóg. Ćwiczenie to nie powinno być dłuży wykonywane, niż około 5 sekund.

Ruchy ramion. Stojąc na miejscu zrobić przysie; tak, żeby woda była do wysokości brody, nie wyjmując ramion z -wody poruszać na przemian – zataczać małe kółka przechodząc stopniowo do większych, nie naciskając dłońmi wody. To samo ćwiczyć chodząc.